تجهیزات پارکینگ آرن

ضربه گیر یا محافظ ستون پارکینگ

محافظهای دور و یا لبه ستون وسیله‌ای است لاستیکی و یا پلاستیکی که در بازار در شکل ها و سایزهای مختلفی تولید و یا وارد می‌شود.

این وسیله که در گروه ضربه گیرها دسته بندی می‌شود به عنوان تجهیزات پارکینگ و یا تجهیزات ترافیکی به فروش می‌رود.

ضربه گیرهای ستون یا محافظین ستون که با نام گارد کرنر (کرنر گارد) یا column guard نیز شناخته شده‌اند به سه مدل:

 • تمام لاستیکی
 • دو جداره
 • پشت فلزی

به بازار ارائه می‌شوند.

محافظ لاستیکی ستون پارکینگ

محافظ تمام لاستیکی ستون

این گونه از محافظ های ستون ها توپر بوده و بیشترین میزان استفاده از لاستیک در روش تولیدشان مصرف می‌شود.

محافظ ستون دوجداره

محافظ ستون های دو جداره PVC

محافظهای ستون دوجداره تمام لاستیکی pvc بوده و روش تولید آنها طولی می‌باشد .

ضربه گیر ستون پشت فلزی

محافظ پشت فلزی ستون

اینگونه محافظ ها در دو لایه لاستیک pvc و ورق گالوانیزه می‌باشند.

محافظ ستون گرد

محافظ ستون گرد

محافظ ستون گرد از جنس پی وی سی و لاستیکی بوده و برای ستون های گرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محافظ ستون تمام لاستیکی
محافظ ستون لاستیکی

محافظ ستون تمام لاستیکی

نوع دیگری از ضربه گیرهای ستون پارکینگ یا کرنر گاردها مدل تمام لاستیکی آن می‌باشد.

اینگونه از محافظهای ستونها توپر بوده و بیشترین میزان استفاده از لاستیک در روش تولیدشان مصرف می‌شود. خاصیت الاستیسیته بالا و مقاومت به ضربه بسیار بالا از مزایای آن می‌باشد. این نوع از محافظ ها به نسبت دو مدل دیگر وزن بالا تری دارند و بیشترین دمپ ضربه را دارا هستند.

محافظ ستون پارکینگ قطعات لاستیکی یا پلاستیکی هستند که بر روی لبه ستون و گوشه‌های پارکینگ نصب می‌شوند. محافظ ها باعث ایجاد زیبایی فوق‌العاده در محیط و جلوگیری از آسیب رسیدن به ستون پارکینگ و خسارت به خودرو و ایمن سازی فضای پارکینگ می‌شود.

محافظ ها یکی از تجهیزات ایمنی پارکینگ می‌باشد، با استفاده از آنها در پارکینگ در هنگام پارک خودرو از آسیب دیدن بدنه ماشین و شکستن لبه ستون های پارکینگ پیشگیری به عمل می‌آید.

محافظ ستون های دو جداره pvc

محافظهای ستون دو جداره تمام لاستیکی بوده و روش تولید آنها طولی می‌باشد. این حفاظهای ستون دارای وزنی سبک به دلیل مشبک بودنشان هستند و بین لایه‌های آنها فضایی خالی وجود دارد که باعث نرم‌تر شدن آنها و ضربه‌گیری بهتر به نسبت مدل‌های پشت فلزی می‌باشد.

تنها عیب این مدل (گارد کرنر دو جداره) خاصیت ضربه‌گیری پایین آنها به نسبت مدل تو پر می‌باشد.

این نوع از ضربه گیرهای ستون پارکینگ در برابر ضربه های شدید ماشین مقاومت کمی دارند و به‌راحتی لایه‌های داخلی آنها پاره شده و عمرشان پایین می‌آید.

ولی قیمت پایین آنها مهم‌ترین مزیت این مدل از گارد کرنرها یا محافظ ستون دو جداره می‌باشد.

محافظ ستون دو جداره
گارد کرنر دوجداره

محافظ ستون پشت فلزی

این مدل از ضربه گیر ستون در سال‌های قبل کاربرد بسیار بالایی داشته‌اند، به دلیلی قیمت ارزانتر ورق گالوانیزه به نسبت لاستیک هزینه‌های تولید آن‌ها نیز پایین‌تر می‌باشد. که از مزایای این مدل محسوب می‌شود.

از معایب آن می‌توان گفت که به دلیل الاستیسیته کمتر فلز به نسبت لاستیک، پس از برخورد خودرو و اتومبیل با این مدل محافظ ها باعث ایجاد فرو رفتگی در ورق پشت محافظ میشود که از نظر ظاهری شکل آن را بد قواره و نا صاف میکند. برای صاف کردن آن نیاز به باز کردن آن از ستون و آهنگری مجدد و نصب مجدد آن می‌باشد.

ضمن آنکه در برخوردهای شدیدتر خود ورق پشت ضربه‌گیر ستون باعث خرابی بیشتر خودرو می‌شود و باعث پارگی ورق خودرو می شود.

محافظ ستون پشت فلزی

گروه تولیدی تجهیزات پارکینگ آرن، تولیدکننده انواع تجهیزات ایمنی و ترافیکی مفتخر است با تولیدات تمام لاستیکی و یا PVC انواع ضربه گیرهای لبه و گوشه ستون را با کیفیت و متریال بسیار عالی و مرغوب در کشور به تولید برساند.

ما در گروه تولیدی آرن پارکینگ علاوه بر ضربه گیرهای ستون پارکینگی در ابعاد و اندازه‌های استاندارد جهانی توانایی تولید ضربه‌گیرهای داخلی یا ایندور را برای محیطهای داخلی با مواد اولیه بهداشتی و بدون بو را داریم. اینگونه از ضربه‌گیرهای مناسب محیط‌های بهداشتی و آموزشی نیز می‌باشد. از جمله این فضاها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارس

 • آموزشگاه‌ها

 • مهدهای کودک

 • بیمارستان‌ها

 • درمانگاه‌ها

 • آسایشگاه‌ها

 • انبارها

 • محیط‌های کاری و یا محل‌های پر تردد

 • ورزشگاه و باشگاه‌ها

 • شهربازی و محل بازی کودکان

 • منازل مسکونی

 • و یا هر مسیر پر تردد داخلی و خارجی که کنج‌های ستون آن در معرض برخورد و آسیب دیدن می‌باشد.

از ضربه‌گیرها و محافظ‌های کنج تنها برای جلوگیری از وارد شدن ضربه به خودرو نباید استفاده نمود، این ضربه‌گیرها علاوه بر جلوگیری از وارد شده ضربه به جسم برخوردکننده با گوشه‌ها (مانند خودرو و وسایط نقلیه، انسان، لوازم باربری، چرخ‌های دستی، برانکار و ویلچر و تخت‌های بیمارستانی، ترولی و لیفتراک، صندلی و لوازم اداری، وسایل ورزشی و تفریحی) از وارد شده ضربه به دیوار و آسیب دیدن کنج ها و گوشه ها و یا ستون ها نیز جلوگیری می‌کنند که امروزه با توجه به هزینه‌های بالای تعمیرات ساختمانی، استفاده از آنها بسیار اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه بوده و از وارد شدن خسارات بالا و اتلاف وقت در تعمیرات و نازیبا شدن محل نیز جلوگیری می‌کند.

محافظ ستون یک متری

محافظ ستون یک متری یا 100 سانتیمتری دارای استاندارد های جهانی از نظر طول می باشد. در دنیا استاندارد ضربه گیر ستون پارکینگ داراری سه سایز 120 سانتیمتری ، یک متری و 80 سانتی می باشد.

طبق تجربه بدست آمده خودرو در فاصله 80 سانتیمتر از کف تا یک متر از کف احتمال برخورد با زاویه ستون را دارد به همین دلیل است که محافظ ستون های 80 سانتیمتری را به فاصله 20 الی 25 سانتیمتر از کف روی ستون نصب می نمایند تا کل محلی که احتمال برخورد خودرو با ستون را دارد پوشش دهد.

مزیت استفاده از محافظ ستون یک متری پوشش کل محل کنج است که احتمال بر خورد با اتوموبیل را دارد.

محافظ ستون 1 متری لاستیکی از الاستیسیته بالایی نیز برخوردار است که در زمان برخورد کمترین آسیب را به ماشین و همچنین ستون پارکینگ می رساند.

همچنین نصب آسان و قیمت محافظ ستون پارکینگ نیز مناسب می باشد.

محافظ لاستیکی ستون مقاومت بسیار بالایی نیز در برابر ضربه دارد.

محافظ ستون پشت فلزی

محافظ ستون گرد

محافظ ستون گرد ضربه گیرهایی هستند که بر رو روی ستون های گرد و دیوار نصب می گردند.محافظ ستون گرد به شکل و سایز های مختلف تولید می گردد که بسته به تولید هر شرکت متفاوت است.

محافظ ستون گرد به صورت اکسترود تولید می شوند و در رول های حداقل 10 متری می باشد.

محافظ ستون گرد به طریقه های مختلفی نصب می گردد،در بعضی مواقع با پیچ و رولپلاک و در بعضی مواقع با چسب نصب می شود.

ضربه گیر ستون گرد
خرید محافظ ستون

نصب محافظ ستون پارکینگ

نصب محافظ ستون پارکینگ ها با روش‌های مختلفی انجام می‌شود

نحوه نصب محافظ ستون های پشت فلزی، لاستیکی و PVC با هم متفاوت است.

طریقه نصب محافظ ستون لاستیکی بر روی سطوح صاف با چسب‌های صنعتی نصب می‌شوند اما ضربه گیر های پشت فلزی با پیچ و رولپلاک و کرنر گاردهای پی وی سی با چسبهای پلی روتان و فوری نصب می‌شوند.

محافظ ستون یک متری

محافظ و ضربه گیر های ستون پارکینگ چیست ؟

برای محافظت از لبه‌های تیز و گوشه‌های دیوار یا ستون که احتمال برخورد و آسیب‌دیدگی قسمتهای حساس بدن انسان را دارد از ضربه گیر استفاده می‌کنند. ضربه‌گیر به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند از خراشیدن و ساییده شدن وسایل نقلیه در صورت برخورد با آن‌ها جلوگیری کند. این محصول جز تجهیزات بسیار موثر و کاربردی در پارکینگ های خانه، مراکز تجاری، مراکز تفریحی و غیره می‌باشد.

ضربه‌گیرهای ستون انواع مختلفی دارند از انواع آن‌ها می‌توان به لاستیکی و محافظهای دیواری با مقاومت در برابر ضربه های شدید اشاره کرد. برای اینکه این محصول دید بیشتری در شب و مناطق تاریک داشته باشد معمولا از رنگهای شب‌تاب یا از نوار های شبرنگ برای جلوه ظاهری آن استفاده می‌کنند. این استیکرهای شب تاب به رنگ زرد یا سفید هستند و بیشتر در نقاط بالایی ضربه گیر قرار دارند موجب می‌شوند تا راننده وسیله نقلیه دید بهتری نسبت به آن داشته باشد.

این محافظهای ستون محکم و محافظ گوشه‌ای طراحی شده‌اند تا از ستون‌ها و گوشه‌ها نهایت اطمینان را داشته باشند. از ضربه‌گیرها معمولا در پارکینگ، بیمارستانها، هتلها، مدارس، فرودگاه، دفتر، گاراژها، آپارتمان سالمندان استفاده می‌شود که هرکدام از آنها با برچسب شبرنگ طراحی شده‌اند که دید بهتری در شب ایجاد کند. گوشه های محافظ دارای سطح صاف و خاص در قسمت بیرونی از خراش دادن به وسایل نقلیه جلوگیری می‌کنند و به ستون یا لبه‌های دیواری آسیب نمی‌رسانند. 

قیمت محافظ ستون پارکینگ

قیمت محافظ ستون پارکینگ

قیمت محافظ ستون پارکینگ بسته به سایز و ابعاد و همچنین جنس محافظ ستون متغیر می باشد. قیمت محافظ ستون لاستیکی را می توان اینگونه محاسبه نمود که هرچه وزن ضربه گیر بیشتر باشد و سایز آن بزرگتر باشد قیمت آن نیز بالاتر رفته و هرچه وزن کمتری داشته باشد قیمت محافظ ستون ارزان تر می شود.

میزان استفاده از شبرنگ نیز در قیمت حفاظ ستون پارکینگ تاثیر بسزایی دارد و با استفاده بیشتر از شبرنگ قیمت محافظ ستون پارکینگ افزایش می باشد.

طبیعی است که با سبک تر شدن ضربه گیر ، مقاومت آن در برابر ضربه های احتمالی و همچنین عمر آن نیز کاهش می یابد.

استفاده از شبرنگ بزرگتر و بیشتر با اینکه قیمت ضربه گیر ستون را افزایش می دهد اما دید بهتری را برای راننده در هنگام پارک ایجاد می نماید.

گارد کرنر پشت فلزی نیز به دلیل استفاده از ورق گالوانیزه یا آلومینیوم از قیمت های بالاتری نسبت به محافظ ستون های دیگر دارند که صد البته درباره کاربردی تر بودن و عمر یا ضربه پذیری آنها نسبت گارد کرنر های لاستیکی جای بحث و توضیح دارد که پیشتر و در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

قیمت محافظ ستون پارکینگ
قیمت ضربه گیر ستون